Opublikowane: 2016-11-16

Sztuka sakralna a przeżycie tanatologiczne - aspekt teologiczno-pedagogiczny

Natialia Maria Ruman
Forum Pedagogiczne
Dział: Artykuły i rozprawy
https://doi.org/10.21697/fp.2015.1.10

Abstrakt

Wychowanie przez sztukę mające prowadzić do rozwoju człowieka, do równowagi funkcji intelektualnych, emocjonalnych i motywacyjno-wolitywnych, jest często pomijanym aspektem. Sztuka powinna opanować nasze życie. Świat wyobraźni formowany jest od dzieciństwa, poddawany różnym perturbacjom, różnicuje się w trakcie dorastania i doświadczeń. Są to również doświadczenia przykre, smutne, trudne. Sztuka sakralna nie pomija takich doznań w życiu człowieka. Przedstawia śmierć często w taki sposób, by odbiorcę zachęcić do refleksji i wzbogacić jego życie. Sztuka wtedy staje się narzędziem ogólnego kształtowania człowieka, które ma umożliwić mu życie w sposób spontaniczny i twórczy, a także pomóc osiągnąć harmonię życia zmysłowego, uczuciowego i intelektualnego.

Słowa kluczowe:

edukacja alternatywna, kształcenie, wychowanie, kultura, sztuka, sens życia, tanatologia, eschatologia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ruman, N. M. (2016). Sztuka sakralna a przeżycie tanatologiczne - aspekt teologiczno-pedagogiczny. Forum Pedagogiczne, 5(1), 135–145. https://doi.org/10.21697/fp.2015.1.10

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.