Opublikowane: 2018-04-03

Prawa człowieka w polityce zagranicznej Unii Europejskiej – aspekty prawne

Iwona Miedzińska
"Młody Jurysta" Czasopismo Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/mj.2018.1.04

Abstrakt

Przedmiotem artykułu są zagadnienia prawne związane z prawami człowieka w unijnej polityce zagranicznej. Unia Europejska („UE”) promuje poszanowanie praw człowieka nie tylko w państwach członkowskich, ale również w swoich działaniach zewnętrznych – stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi.
Zgodnie z art. 21 Traktatu o Unii Europejskiej, działania UE na arenie międzynarodowej oparte są na zasadach: demokracji, państwa prawnego, powszechności i niepodzielności praw człowieka i podstawowych wolności, poszanowania godności ludzkiej, zasad równości i solidarności oraz poszanowania zasad Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Do głównych instrumentów realizacji celów UE w dziedzinie praw człowieka należy zaliczyć: przyjmowanie wytycznych polityki UE w zakresie kluczowych problemów dotyczących praw człowieka, włączanie problematyki praw człowieka i demokratyzacji do wszystkich aspektów związanych z podejmowaniem przez UE decyzji politycznych i ich wdrażaniem, w tym do pomocy zewnętrznej, włączanie klauzuli dotyczącej praw człowieka i demokracji do umów zewnętrznych zawieranych przez UE oraz europejski instrument na rzecz demokracji i praw człowieka.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Miedzińska, I. (2018). Prawa człowieka w polityce zagranicznej Unii Europejskiej – aspekty prawne. "Młody Jurysta" Czasopismo Studentów I Doktorantów Wydziału Prawa I Administracji UKSW, (1), 44–55. https://doi.org/10.21697/mj.2018.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.