Opublikowane: 2017-03-11

Antropologiczne podstawy modlitwy. Studium filozoficzno-religijne

Marian Jaworski

Abstrakt

W czasach obecnych, kiedy kwestionuje się modlitwę, wskazując że nie ma ona sensu, gdy rozpatruje się ją, mając na uwadze istotę człowieka, autor artykułu stara się pokazać, czym jest modlitwa dla człowieka, biorąc pod uwagę właściwe rozumienie osoby ludzkiej, tak jak jest ona ukazana w dziełach Karola Wojtyły, Romano Guardiniego i Richarda Schaefflera. Osoba ludzka, posiadając godność absolutną, samą w sobie, jest równocześnie odniesiona do drugiej osoby. Posiada strukturę dialogiczną. Jej źródłem jest Bóg, który ją stwarza przez wezwanie jako swoje „ty”. W tym wezwaniu człowiek ze swej strony rozpoznaje Boga jako swoje „Ty” i może wzywać Jego Imienia. Poznanie człowieka przez Boga nie uprzedmiotawia go. Poznanie zaś Boga przez człowieka to poznawanie Jego objawienia się człowiekowi. Schaeffler ukazuje, jak przez wezwanie Boga, modlitwę, człowiek realizuje swoją tożsamość historyczną.

Słowa kluczowe:

antropologia, religia, modlitwa, Wojtyła Karol, Guardini Romano, Schaeffler Richard

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jaworski, M. (2017). Antropologiczne podstawy modlitwy. Studium filozoficzno-religijne. Studia Philosophiae Christianae, 51(1), 5–15. Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/spch/article/view/1265

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.