Opublikowane: 2018-11-26

INSTYTUCJONALNE I PRAWNE INSTRUMENTY ŁĄCZENIA RÓL ZAWODOWYCH I RODZINNYCH KOBIE

Magda Urbańska

Abstrakt

Osoby aktywne zawodowo doświadczają wielu trudności związanych z godzeniem ról zawodowych i rodzinnych. W szczególnej sytuacji są pracujące kobiety, gdyż stereotypowo to na nich spoczywa obowiązek opieki nad dziećmi, a w przekonaniu społecznym realizacja zawodowa nie może odbywać się kosztem rodziny. Skomplikowana natura łączenia ról, współwystępująca  z konfliktem strukturalnym i kulturowym, lokuje problemy z nimi związane na dwóch biegunach – od dezaktywizacji kobiet na rynku pracy aż po ograniczanie decyzji prokreacyjnych. Jest jednak wiele kobiet, które pragną godzić obie role, łącząc wykonywanie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. W rozwiązaniu tych kwestii pomocne stają się narzędzia funkcjonujące w wymiarze prawnym, związane z uprawnieniami pracowników będących rodzicami oraz regulacjami  w zakresie elastycznych form zatrudnienia a także w wymiarze instytucjonalnym, odnoszącym się do zapewnienia opieki dzieciom w placówkach opiekuńczych w czasie pracy rodziców. Ważne są także poglądy na podział ról i obowiązków w rodzinie. Artykuł jest próbą przedstawienia instrumentów ułatwiających kobietom godzenie pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych  w świetle istniejących rozwiązań instytucjonalnych i prawnych.

Słowa kluczowe:

praca zawodowa, rodzina, godzenie ról zawodowych i rodzinnych przez kobiety

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Urbańska, M. (2018). INSTYTUCJONALNE I PRAWNE INSTRUMENTY ŁĄCZENIA RÓL ZAWODOWYCH I RODZINNYCH KOBIE. Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne, 11(2). Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/ucs/article/view/2934

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.