Opublikowane: 2024-09-02

Opieka medyczna zorientowana na traumę: Pomost między medycyną a psychoterapią

Nadia Kruszyńska , Zofia Kaminska
European Journal of Health Policy, Humanization of Care and Medical Ethics
Dział: Articles
https://doi.org/10.21697/ejhp.0306.04

Abstrakt

W ostatniej dekadzie badań psychologicznych i medycznych tematyka traumy zyskała wysoką pozycję. Postępy badań m.in. w dziedzinie psychofizjologii, neuropsychologii i psychoterapii  pozwalają znacznie lepiej zrozumieć przebieg i konsekwencje urazów psychicznych. Metody leczenia traumy odznaczają się bardzo wysoką skutecznością.
Zagadnienia traumy i psychotraumatologii wydają się mieć szczególne znaczenie w pracy służb ratowniczych i medycznych, ponieważ zrozumienie istoty urazu i zasad wczesnej interwencji może znacząco wpłynąć na ograniczenie długotrwałych negatywnych skutków traumy (Goldstein, et.al 2024). Z kolei wiedza o wpływie wcześniejszych urazów, nierzadko odległych w czasie, na aktualne funkcjonowanie psychologiczne oraz stan fizyczny pomaga wyjaśnić pewne zachowania pacjentów, które powszechnie uznawane są za nieprzystosowawcze, utrudniające proces diagnostyki i leczenia. Przykładem mogą być pacjenci wykazujący nadmierny lęk, nadwrażliwość na ból, wpadający w niekontrolowany gniew, uzależnieni od substancji psychoaktywnych, czy dokonujący samouszkodzeń. Trauma oriented medical care jako ruch w medycynie można również ujmować w kategorii mostu łączącego medycynę i psychoterapię. Doświadczenie traumy obejmuje w tym samym stopniu psychikę co ciało, więc jej leczenie powinno być oparte na holistycznym rozumieniu człowieka (Mikhail, et al. 2018). Zrozumienie mechanizmów traumy ma również znaczenie w kontekście profilaktyki zdrowia psychicznego health care professionals (McKann i Pearlman 1990).

Słowa kluczowe:

opieka medyczna zorientowana na traumę, trauma psychologiczna

Pobierz pliki

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.