Opublikowane: 17-12-2021

Perinatalna opieka hospicyjna w Polsce – uwarunkowania wsparcia rodziców w sytuacji terminalnej choroby dziecka

Dominika Zając
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2021-029

Abstrakt

Otrzymanie niepomyślnej diagnozy prenatalnej swojego nienarodzonego dziecka stanowi dla rodziców ogromne wyzwanie. W momencie otrzymania wyników badań rodzice czują się zagubieni i przestraszeni a w ich głowach pojawia się wiele pytań dotyczących dziecka i jego choroby. Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie problemów i potrzeb rodziców znajdujących się w tak trudnej sytuacji, jak również zwrócenie uwagi na pozamedyczne aspekty wspierania rodziców. Szczególnie ważne rozważania w tym zakresie prowadzone są na gruncie stosunkowo nowej subdyscypliny pedagogiki, jaką jest pedagogika prenatalna. Zwraca ona szczególną uwagę na podmiotowość i godność dziecka nienarodzonego, jak również rolę otoczenia w stosunku do rodzin mierzących się z niepowodzeniami prokreacyjnymi. Bardzo ważną odpowiedzią na potrzeby rodziców są hospicja perinatalne, które opierając się na filozofii afirmacji życia, kształtują ich postawy i dają możliwość przeżycia bardzo ważnych doświadczeń rodzicielskich.

Słowa kluczowe:

pedagogika prenatalna, niepomyślna diagnoza prenatalna, hospicja perinatalne, godność człowieka

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zając, D. (2021). Perinatalna opieka hospicyjna w Polsce – uwarunkowania wsparcia rodziców w sytuacji terminalnej choroby dziecka. Studia Gdańskie, 49, 195–208. https://doi.org/10.26142/stgd-2021-029

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.