Opublikowane: 17-12-2021

Pobożność wspólnoty qumrańskiej

Przemysław Wiszniewiecki
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2021-025

Abstrakt

Wspólnota qumrańska wciąż nie daje się łatwo sklasyfikować, wymyka się próbom jej zdefiniowania, wykracza poza sztywne granice tworzonych przez naukowców pojęć i nie poddaje się prostemu opisowi. Bez wątpienia wszakże jedną z cech, którą można uznać za stanowiącą możliwie pełną i głęboką charakterystykę tego odłamu Narodu Wybranego, żyjącego w późnych wiekach okresu Drugiej Świątyni, była pobożność. Niniejszy artykuł przedstawia tę właśnie pobożność Zrzeszenia w jej różnych odsłonach: poznawczej, emocjonalnej i praktycznej. Wskazuje jej punkty styczne i rozłączne z pobożnością reszty Izraelitów; wyjaśnia, jak kształtowała tożsamość qumrańczyków; analizuje w końcu, w jaki sposób pobożność regulowała ich życie i jak nadawała mu kierunek, stając się konstytutywną wartością dla członków wspólnoty znad Morza Martwego.

Słowa kluczowe:

Qumran, pobożność, Świątynia, Reguła Zrzeszenia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wiszniewiecki, P. (2021). Pobożność wspólnoty qumrańskiej. Studia Gdańskie, 49, 133–145. https://doi.org/10.26142/stgd-2021-025

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.