Opublikowane: 06-03-2021

Potrzeby dzieci, których ojcowie odbywali karę pozbawienia wolności

Agnieszka Misiuk
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2020-036

Abstrakt

Wychowywanie się w rodzinie dysfunkcyjnej oraz osadzenie jednego z rodziców powoduje u dzieci negatywne konsekwencje rozwojowe. W niniejszym artykule autorka opisała historie pięciu kilkunastoletnich chłopaków, wychowanków Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego, których rodzice zostali skazani na karę pozbawienia wolności. Przedstawiła ich wspomnienia z okresu, gdy ojciec został skazany, sytuacje, których w związku z tym doświadczali oraz uczucia, które im towarzyszyły. Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z chłopcami wskazała, jakie ich potrzeby rozwojowe nie zostały w pełni zaspokojone, wymieniając wśród nich bezpieczeństwo, akceptację, wsparcie i kontakt.

Opisane w podsumowaniu założenia prewencyjnego systemu wychowawczego stosowanego w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym stanowią wskazanie, w jaki sposób pracujący tam wychowawcy starają się pomóc zaspokoić potrzeby dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, w tym dzieci osadzonych.

Słowa kluczowe:

potrzeby, rodzina dysfunkcyjna, skazany, system prewencyjny, ośrodek wychowawczy, dziecko

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Misiuk, A. (2021). Potrzeby dzieci, których ojcowie odbywali karę pozbawienia wolności. Studia Gdańskie, 47, 259–270. https://doi.org/10.26142/stgd-2020-036

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.