Opublikowane: 2024-12-31

Mentalizacja: Przegląd koncepcji

Anna Fitzgerald
European Journal of Health Policy, Humanization of Care and Medical Ethics
Dział: Articles
https://doi.org/10.21697/ejhp.1709.03

Abstrakt

Zjawisko mentalizacji jest obecnie szeroko dyskutowane z różnych perspektyw i podejść. Niniejszy artykuł stanowi krótki przegląd tworzenia i rozumienia tej koncepcji z perspektywy różnych praktyk i potrzeb oraz jako ludzkiej zdolności, która rozwija się we wczesnym dzieciństwie. Mentalizacja jest bezpośrednio związana z teorią umysłu, która obejmuje rozwój dziecka i człowieka, oraz teorią przywiązania, która dostarcza wzorców dla tej zdolności. Wymiar danej osoby w spektrum mentalizacji wskazuje na szersze lub bardziej ograniczone postrzeganie rzeczywistości, tego, co się z nią dzieje i tego, co wpływa na intencje innych. Innymi słowy, wiąże się to z tym, jak dana osoba odczytuje swoją sytuację i interpretuje to, co doprowadziło ją do punktu, w którym się znajduje oraz jakie intencje i powody przypisuje drugiej osobie w związku. Wymiary mentalizacji pokazują szczegółowo, w jaki sposób jej rozwój w jednostce wpływa na różne obszary obserwacji i doświadczenia, a w konsekwencji na postrzegane samopoczucie jednostki.
samopoczucie. Analizując style przywiązania w rozwoju mentalizacji, badacze mogą zidentyfikować wpływ i jakość mentalizacji u osób o różnych stylach przywiązania, wskazując na różne zakresy mentalizacji. Oczywiście największą jakość przypisuje się bezpiecznemu stylowi przywiązania...

Pobierz pliki

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.