Powołanie czasopisma w formie open-access jest niezbędne do stworzenia naukowej platformy zarówno wymiany doświadczeń kadry akademickiej w Polsce i Europie jak i propagowania idei humanistycznej w medycynie w powiązaniu z polityką zdrowotną.
Czasopismo w sposób szczególny ma zaznaczać aspekty humanizacji medycyny, co jest niezwykle potrzebną i oczekiwaną zmianą w funkcjonowaniu obecnych systemów opieki zdrowotnej, ponieważ skupienie się na empatii oraz trosce o pacjenta zapewnia lepszą jakość opieki oraz lepsze wyniki leczenia. Dzięki temu pacjenci czują się słuchani i zrozumiani, co pozytywnie wpływa na ich doświadczenie związane z chorobą i leczeniem. Humanizacja medycyny umożliwia również lepszą komunikację i współpracę między pacjentami a lekarzami, co prowadzi do bardziej zrównoważonego i efektywniejszego leczenia. Wymiar humanistycznej medycyny oraz bioetyki jest szczególnie ważny w związku z rozwojem technologii medycznych, sztucznej inteligencji i telemedycyny.
Cel i zakres tematyczny
European Journal of Health Policy, Humanization of Care and Medical Ethics to międzynarodowy periodyk (półrocznik) poświęcony tematyce polityki zdrowotnej, humanizacji opieki oraz etyki lekarskiej.
Celem czasopisma jest publikowanie artykułów umożliwiających wymianę refleksji i doświadczeń praktycznych przez przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych zajmujących się szeroko rozumianą tematyką humanizacji medycyny. To multidyscyplinarne i interdyscyplinarne czasopismo, które publikuje recenzowane oryginalne artykuły naukowców i specjalistów z wielu dziedzin. Publikowane artykuły mogą mieć charakter kliniczny, statystyczny, teoretyczny, poglądowy lub kazuistyczny. Czasopismo w swym zamiarze łączy wiele obszarów badań, przedstawia zagadnienia związane z dobrostanem pacjentów z perspektywy nauk o zdrowiu, nauk medycznych, nauk społecznych, nauk humanistycznych i nauk teologicznych.
Najczęściej czytane