ZASADY ETYCZNE OBOWIĄZUJĄCE W CZASOPIŚMIE "EUROPEAN JOURNAL OF HEALTH POLICY, HUMANIZATION AND MEDICAL ETHICS":
Czasopismo "European Journal of Health Policy, Humanization and Medical Ethics" niezwykle poważnie podchodzi do kwestii naruszania praw autorskich, plagiatu oraz różnych wykroczeń związanych z dobrymi praktykami w zakresie publikacji. Redakcja stara się chronić prawa autorów i reaguje na oskarżenia o plagiat lub niezgodne z prawem wykorzystanie publikowanych artykułów. Staramy się w ten sposób chronić reputację czasopisma, która cierpi na stosowaniu niewłaściwych praktyk. Czasopismo rezerwuje sobie prawo do podjęcia działań w przypadkach stosowania następujących złych praktyk:
- w przesłanym artykule pojawia się plagiat innej pracy,
- w przesłanym artykule pojawia się wykorzystanie objętych prawami autorskimi materiałów strony trzeciej bez jej zgody lub bez dostatecznego uznania tegoż faktu,
- autorstwo artykułu jest poddawane w wątpliwość.
W takich sytuacjach Redakcja czasopisma "European Journal of Health Policy, Humanization of Care and Medical Ethics" może reagować poprzez następujące działania:
- opublikowanie erraty lub corrigendy,
- wycofanie artykułu nawet po jego publikacji,
- przedstawienie sprawy władzom wydziału lub innej instytucji, do której autor jest afiliowany,
- podjęcie odpowiednich kroków prawnych.
Redakcja czasopisma "European Journal of Health Policy, Humanization of Care and Medical Ethics" wprowadza zaporę ghostwriting i guest authorship. Ghostwriting występuje wówczas, gdy ktoś wniósł zasadniczy wkład w powstanie publikacji bez ujawniania swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymieniania jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. Guest authorship jest wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest wymieniany jako autor czy też współautor publikacji. Redakcja czasopisma przeciwstawia się wymienionym zjawiskom wprowadzając następujące rozwiązania:
- Autorzy artykułu są zobowiązani do ujawnienia wkładu poszczególnych osób, które przyczyniły się do powstania przesłanego do publikacji artykułu (z podaniem ich afiliacji oraz określeniem ich udziału), a także do podania informacji o źródłach finansowania badań przeprowadzonych w związku z jego przygotowaniem poprzez podpisanie oświadczenia.
- Autorzy w oświadczeniu deklarują, że przesłany do druku artykuł nie był wcześniej publikowany oraz nie jest on obarczony wadami prawnymi.
"European Journal of Health Policy, Humanization of Care and Medical Ethics"dbając o dobre rozwiązania w zakresie etyki publikacyjnej opiera się na standardach:
- Kodeksu etyki pracownika naukowego, opracowanego przez Komisję do spraw etyki w nauce Polskiej Akademii Nauk (Kodeks etyki pracownika naukowego).
- Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej - Committee on Publicatioon Ethics (COPE): (Promoting integrity in scholarly research and its publication).
- Publishing Ethics Resource Kit (PERK - Elsevier: Publishing Ethics).