Opublikowane: 2025-01-31

„Actus humanus” w kontekście sztucznej inteligencji a odpowiedzialność osoby

Jarosław Sobkowiak
Kultura Media Teologia
Dział: Artykuły i rozprawy
https://doi.org/10.21697/kmt.2023.60.15

Abstrakt

Celem prezentowanego artykułu jest refleksja nad zagadnieniem „actus humanus” w odniesieniu do sztucznej inteligencji (AI) oraz odpowiedzialności moralnej człowieka. W pierwszej części dokonuje się zestawienia cech charakterystycznych dla aktu ludzkiego z odpowiednikiem „aktów” sztucznej inteligencji, które są oparte na algorytmach i procesach uczenia maszynowego. W dalszej części zostają nakreślone technologiczne i etyczne ramy wykorzystania sztucznej inteligencji. W ostatniej części zostanie omówiona propozycja ograniczenia nadzoru człowieka nad procesem uczenia maszynowego i powierzenie go sztucznej inteligencji odwołującej się wyłącznie do stworzonych ram etycznych (CAI). Całość zostaje dopełniona najnowszą propozycją „Collective Constitutional AI” (CCAI), która ma poszerzyć odpowiedzialność o społeczny wymiar tworzenia ram etycznych i w ten sposób zachować pośredni nadzór człowieka nad procesami sztucznej inteligencji.

Słowa kluczowe:

Sztuczna inteligencja (AI), Constitutional AI (CAI), Collective Constitutional AI (CCAI), odpowiedzialność moralna człowieka, ramy technologiczne i etyczne, „actus humanus” sztucznej inteligencji

Pobierz pliki

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.