Opublikowane: 2022-12-30

Wolność religijna podstawą innych wolności i praw człowieka w nauczaniu Jana Pawła II

ks. Henryk Skorowski

Abstrakt

W nauczaniu Jana Pawła II szczególne miejsce zajmuje problematyka praw człowieka, a szczególnie prawo do wolności. Fundamentalne miejsce wśród praw wolnościowych zajmuje prawo do wolności religijnej rozumiane jako prawo do świata własnych przekonań w oparciu o sumienie poszukujące prawdy. Tak rozumiane prawo do wolności religijnej jest podstawą wszystkich praw wolnościowych. Wolność religijna jest bowiem najgłębszym wymiarem wolności, jest też racją i podstawą wszystkich praw należnych osobie ludzkiej, co wynika z godności osobowej należnej każdemu człowiekowi. Stanowisko to jest wyrażone w tytule Orędzia do Sekretarza Generalnego ONZ: „Wolność religijna podstawą praw ludzkich”.

Słowa kluczowe:

prawa człowieka, wolność, człowiek, godność, Jan Paweł II

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Skorowski, H. (2022). Wolność religijna podstawą innych wolności i praw człowieka w nauczaniu Jana Pawła II. LIBERTAS RELIGIOSA Studium Interdyscyplinarne wolności Religijnej, 1, 126–137. Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/lr/article/view/11569

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.