Opublikowane: 2024-12-05

Pobożność ludowa czy religijność popularna. Próba doprecyzowania pola semantycznego pojęć. Przyczynek do dyskusji

Zygmunt Osiecki
Warszawskie Studia Pastoralne
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/wsp.2022.4.03

Abstrakt

Na pozasakramentalne formy przejawów kultycznych powszechnie używa się określenia pobożność ludowa. Zdaniem autora składa się ono ze słów, które współcześnie mogą mieć zabarwienie pejoratywne: pobożność i lud. Słowo religijność jest synonimem słowa pobożność i jako neutralne może być z powodzeniem użyte w dyskursie teologicznym. Słowo lud od starożytności niesie ze sobą negatywne konotacje jakie lud charakteryzuje, a więc: podatność na manipulację i skłonność do postaw rewolucyjnych. Określenie pobożość ludowa jest dychotomiczne, dzielące społeczność wiernych Kościoła na Kościół wyższy i Kościół niższy. Aby uniknąć tych niezręczności, autor proponuje użycie określenia religijność popularna, które jest bardziej mobilne i może być użyte do nazwania szeregu pozasa- kramentalnych zachowań kultycznych bez wzbudzania wątpliwości co do adekwatności ich nazwania.

Słowa kluczowe:

czasy współczesne, lud, pobożność, popularność, religijność, zmiana

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Osiecki, Z. (2024). Pobożność ludowa czy religijność popularna. Próba doprecyzowania pola semantycznego pojęć. Przyczynek do dyskusji . Warszawskie Studia Pastoralne, 58(4), 77–97. https://doi.org/10.21697/wsp.2022.4.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.