Opublikowane: 22023-12-30 — zaktualizowane 2024-01-14

Wersje

Dom Horodniczego na Zamku Dolnym w Wilnie. Co się kryło za uproszczoną fasadą?

Birutė Rūta Vitkauskienė
Artifex Novus
Dział: Artykuły tematyczne
https://doi.org/10.21697/an.13459

Abstrakt

Dom Horodniczego (lit. Pilininkas Namas) na Zamku Dolnym w Wilnie to jedyny budynek, w którym zachowały się w większości mury z XVI i XVII w. W 2019 r. po rozpoczęciu remontu odsłonięto nieznane dotąd części budowli: cztery wejścia przez krótkie korytarze – tunele do piwnic, które nazywano „szyjami”.

Badania archeologiczne i architektoniczne pozwoliły ustalić, że budynek był podtrzymywany przez mur oporowy wspierający zbocze Góry Zamkowej, a cztery piwnice zostały wykopane później. Dostęp do nich umożliwiały z dziedzińca wspomniane szyje. Datowanie budowli ustalono na podstawie źródeł dotyczących majątku wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta, z których wynika, że mur oporowy i przylegający do niego pałac Radziwiłłów (Domus Radziwillonis) budowano w latach 1544–1545, a następnie prace kontynuowano w latach 1546–1548. Wszystkie nowo powstające budynki połączono galeriami, w tym z pałacem Zygmunta Augusta, dzięki czemu powstało kilka zamkniętych dziedzińców.

Sporządzona w 1738 r. inwentaryzacja Domu Horodniczego określa układ wnętrza. Rysunki wykonane przez wojsko rosyjskie w XIX w. pokazały, że budynek został znacznie uproszczony, a wszystkie cztery szyje zostały rozebrane. Budynek przez ponad 100 lat służył jako warsztaty i kuchnie. Po renowacji i odbudowie Dom Horodniczego będzie mieścił ekspozycje Litewskiego Muzeum Narodowego.

Słowa kluczowe:

Wilno, Dom Horodniczego, Zamek Dolny, szyja do piwnicy

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Vitkauskienė, B. R. (2024). Dom Horodniczego na Zamku Dolnym w Wilnie. Co się kryło za uproszczoną fasadą? . Artifex Novus, (7), 26–57. https://doi.org/10.21697/an.13459 (Original work published 30 grudzień 2023)

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.