Opublikowane: 2022-12-30

Pieniądz i chciwość

Damian Zakrzewski

Refleksja w oparciu o Rerum novarum i Centesimus annus

Abstrakt

Leon XIII i Jan Paweł II w swoich dziełach podjęli krytykę socjalizmu i liberalizmu. Wskazywali m.in. na konieczność dbania o godność i sprawiedliwość człowieka, jego pracy i dóbr. Problemy te są nadal aktualne choć dotyczą głównie kwestii liberalizmu i konsumpcjonizmu. Angażują twórców treści katolickich, którzy podejmują temat chciwości i niebezpieczeństwa pieniądza. Analiza przekazów w mediach społecznościowych pokazuje, że odbiorcy chętnie podejmują ten temat i wskazują na jego wagę i znaczenie. Tym samym realizowane są wezwania i zwracana jest uwaga na ostrzeżenia zawarte w Rerum novarum i Centesimus annus, które mimo upływu lat i zmian terminów ideologii gospodarczo-społecznej, są nadal aktualne.

Słowa kluczowe:

liberalizm, socjalizm, marksizm, pieniądz, chciwość, Kościół, ekonomia, Rerum novarum, Centesimus annus

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zakrzewski, D. (2022). Pieniądz i chciwość: Refleksja w oparciu o Rerum novarum i Centesimus annus. BIBLIOTEKA TEOLOGII STOSOWANEJ Prawda, wolność, Religia, 1, 153–166. Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/bts/article/view/11516

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.