Szanowni Państwo,
zapraszamy do współtworzenia numeru tematycznego 3/2020 „Colloquiów Litterarriów” zatytułowanego:
Jubileusze literackie
Redaktorami prowadzącymi są: dr hab. Dorota Kielak i dr hab. Joanna Zajkowska
Termin nadsyłania tekstów: 10 października 2021 roku.
Uroczyste obchody związane z jubileuszami i rocznicami stanowiły (w XIX oraz na początku XX wieku) i wciąż stanowią (w XXI wieku) ważną część polskiej kultury i kulturowego dyskursu.
Pod zaborami – pełniły funkcję integracyjną, budowały poczucie wspólnotowości, dając okazję do czczenia narodowej historii, a przez to wzmacniając procesy tożsamościowe i utrwalając określony system wartości. Z równą pompą wspominano wielkie wydarzenia historyczne (Grundwald, wiktoria wiedeńska), jak i jubileusze związane z biografię konkretnych postaci, których losy wpływały na polską historię i kulturę (Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz). Okazją do podsumowań były w XIX wieku także zwyczajowe wspomnienia pośmiertne i huczne obchodzenie pogrzebów istotnych postaci z życia artystycznego (Józef Ignacy Kraszewski, Jan Matejko)
Rozmach organizowanych ceremonii jubileuszowych, pojawiające się w codziennej prasie i tygodnikach ilustrowanych reportaże i informacje, silnie oddziaływał na emocje, modelował kanon zachowań patriotycznych, a co najważniejsze – dawał okazję do manifestowania uczuć (pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie)
Dziś także jubileusze i rocznice budzą zainteresowanie, stając się okazją do podsumowań, konferencji naukowych, publikacji i akcji promocyjno-informacyjnych.
Proponujemy rozważenie następujących zagadnień:
„Colloquia Litteraria” są czasopismem naukowym, półrocznikiem literaturoznawczym, związanym z Wydziałem Nauk Humanistycznych UKSW. Ukazują się od 2006 roku w formie numerów tematycznych poświęconych rozmaitym dziedzinom literaturoznawstwa oraz zagadnieniom interdyscyplinarnym. Są indeksowane w: BazHum, CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities, IC Journals Master List, PBN – Polskiej Bibliografii Naukowej. Periodyk stara się o wejście na ministerialną listę czasopism punktowanych. Dzięki dofinansowaniu z MNiSW (w ramach modułu „Działalność upowszechniająca naukę”) ukazało się pięć specjalnych numerów zawierających archiwalne artykuły z „CL” przetłumaczone na język angielski.
Na teksty czekamy do 10 października 2021 roku, a wcześniej, do 30 lipca 2021 roku, prosimy przesłać temat artykułu oraz jego formułę (ok. 1000 znaków) w wersji roboczej.
Informacje o wymogach edytorskich oraz elementach dodatkowych w przypadku zgłaszanych artykułów do „Colloquiów Litterariów” można znaleźć na naszej stronie internetowej:
Zgłoszenia prosimy kierować na adres: