Tom 36 Nr 1 (2024)
Opublikowane: 2024-08-07
ks. prof. UKSW dr hab. Jerzy Sikora, WNH UKSW, Poland
Najczęściej czytane
Ostatnie 6-mcy
POLIFONIA POWIEŚCI DOSTOJEWSKIEGO A ZAGADNIENIE WIELOGŁOSOWOŚCI POEZJI NORWIDA 127
Kultura śródziemnomorska jako uniwersalna cywilizacja zachodnia. Dociekania filozoficzno-literackie 107
Okładki z Painta, boski coaching i mohery, czyli o literaturze chrześcijańskiej słów kilka 106
Ai Fratelli Polacchi - poetyckie świadectwa pobytu Legionu Mickiewicza we Włoszech 99
Czasopismo „Colloquia Litteraria” przypisane jest dyscyplinie naukowej: literaturoznawstwo, ma więc profil literaturoznawczy. Głównym obszarem tematycznym są szeroko rozumiane studia z literatury polskiej i powszechnej, krytyki artystycznej i kultury literackiej w rozmaitych kontekstach: historycznym, teoretycznoliterackim, komparatystycznym, kulturowym, antropologicznym. „Colloquia Litteraria” są półrocznikiem. Pierwotną wersją czasopisma jest wersja elektroniczna, a wtórną – drukowana (papierowa). Podstawowym językiem jest język polski. Istnieje również możliwość publikowania w innych językach, zwłaszcza angielskim i włoskim. „Colloquia Litteraria” ukazują się w formie numerów tematycznych, a każdy numer ma następujący układ: artykuły naukowe, recenzje, rozmowy, varia. „Colloquia Litteraria” są publikowane przez Wydawnictwo Naukowe UKSW, umieszczane na platformie czasopism UKSW: www.czasopisma.uksw.edu.pl.
Czy jesteś zainteresowany wysłaniem zgłoszenia do tego czasopisma? Polecamy, abyś zapoznał się z O czasopiśmie zasadami obowiązującymi w tym czasopiśmie, a także ze wskazówkami dla autora. Autorzy muszą zarejestrować się do czasopisma zanim wyślą zgłoszenie lub zalogować się i rozpocząć pięciostopniowy proces.
Czy są Państwo zainteresowani recenzowaniem tekstów w tym czasopiśmie?
Rekomendujemy zapoznanie się z zawartością strony O czasopiśmie, na której zamieszczone są niezbędne informacje.
Następnie prosimy o rejestrację na stronie czasopisma. W formularzu rejestracyjnym prosimy o zaznaczenie opcji: "Tak, wyślij prośbę o nadanie roli: Recenzent".
Jeżeli posiadają już Państwo konto użytkownika w tym systemie - w edycji swojego profilu można rozszerzyć uprawnienia o funkcję: recenzent.
Prośba o sporządzenie recenzji konkretnego artykułu zostanie wysłana do Państwa drogą mailową.
2023-11-15
Szanowni Państwo,
zapraszamy do współtworzenia numeru tematycznego 2/2024 „Colloquiów Litterariów” zatytułowanego:
Literatura i ego-dokumenty
Redaktorem prowadzącym jest dr hab. Dorota Kielak, prof. ucz.
Termin nadsyłania tekstów: 31 maja 2024 roku.
2023-11-15
Szanowni Państwo,
zapraszamy do współtworzenia numeru tematycznego 1/2024 „Colloquiów Litterariów” zatytułowanego:
Komizm literacki. Czy jeszcze książki nas śmieszą?
Redaktorem prowadzącym jest: dr hab. Paweł Stangret, prof. ucz.
Termin nadsyłania tekstów: 29 lutego 2024 roku.
2022-12-12
Szanowni Państwo,
zapraszamy do współtworzenia numeru tematycznego 2/2023 „Colloquiów Litterariów” zatytułowanego:
Ekolektury. Literackie przedstawienia świata przyrody
Redaktorami prowadzącymi są: dr hab. Joanna Zajkowska, dr Łukasz Kucharczyk.
Termin nadsyłania tekstów: 31 maja 2023 roku.
Perspektywa nowej, nieantropocentrycznej humanistyki odwołującej się do etyki solidarności i szacunku dla wszelkich form życia, na nowo wyznaczającej ,,bycie-w-świecie” człowieka skłania dziś do reinterpretacji utrwalonych odczytań tekstów współczesnych i dawnych utworów literackich, do czego chcemy Państwa zachęcić.
Metodologia ekokrytyczna nie tylko zakłada, że każdy albo prawie każdy tekst można przeczytać w sposób ekologicznie zaangażowany, ponieważ świadomie lub w sposób implicytny opowiada on w jakiś sposób o relacji pomiędzy człowiekiem a naturą. Ekokrytyka, ukonstytuowana na myśli relacyjnej, nastawionej na współzależność człowieka i środowiska, bytów ludzkich i nie-ludzkich, oferuje taki sposób odczytu dzieła, który wysuwa na pierwszy plan kwestię relacji pomiędzy istotami ludzkimi a ich środowiskiem naturalnym. Chcielibyśmy Państwa zaprosić do publikowania w numerze naszego czasopisma, który poświęcony będzie szeroko rozumianym „ekolekturom” – czyli wszelkim interpretacjom i reinterpretacjom podejmującym temat koegzystencji człowieka i świata przyrody/człowieka w świecie przyrody.
Proponujemy rozważenie następujących zagadnień obecnych w literaturze:
„Colloquia Litteraria” są czasopismem naukowym, półrocznikiem literaturoznawczym, związanym z Wydziałem Nauk Humanistycznych UKSW. Ukazują się od 2006 roku w formie numerów tematycznych poświęconych rozmaitym dziedzinom literaturoznawstwa oraz zagadnieniom interdyscyplinarnym. Są indeksowane w: BazHum, CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities, IC Journals Master List, PBN – Polskiej Bibliografii Naukowej. Periodyk otrzymał 20 punktów na ministerialnej liście czasopism punktowanych. Dzięki dofinansowaniu z MNiSW (w ramach modułu „Działalność upowszechniająca naukę”) ukazało się pięć specjalnych numerów zawierających archiwalne artykuły z „CL” przetłumaczone na język angielski.
Na teksty czekamy do 31 maja 2023 roku, a wcześniej, do 15 kwietnia 2023 roku, prosimy przesłać temat artykułu oraz jego formułę (ok. 1000 znaków) w wersji roboczej.
Informacje o wymogach edytorskich oraz elementach dodatkowych w przypadku zgłaszanych artykułów do „Colloquiów Litterariów” można znaleźć na naszej stronie internetowej:
Zgłoszenia prosimy kierować na adres: beatabohsulecka@wp.pl.
dr hab. Joanna Zajkowska
dr Łukasz Kucharczyk