Opublikowane: 2022-12-281

Sekularyzm i wielokulturowość – wzajemnie połączone wyzwania polityczne

Tariq Modood
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2022.26.1.02

Abstrakt

Istnieje szereg powodów, by raz jeszcze przemyśleć sekularyzm polityczny. Najbardziej znaczącym z nich jest wyzwanie wielokulturowości, z którym mierzy się Europa Zachodnia. Państwa zachodnioeuropejskie są obecnie bardzo skoncentrowane na wyzwaniach wynikających z różnorodności etniczno-religijnej będącej następstwem imigracji. Nowe osiedla muzułmańskie powstałe na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat znajdują się w samym centrum tego problemu. Okoliczności te zmuszają do nowego sposobu myślenia, nie tylko o kwestiach integracji społecznej, ale także o roli religii w odniesieniu do państwa i obywatelstwa. Fundamentalna kwestia, którą wielu uważało za dawno rozstrzygniętą, wyłania się ponownie z nową siłą i budzi nowe kontrowersje – jest nią sekularyzm polityczny, szczególnie w kontekście tolerancji, uznania i zarządzania. Autor niniejszego artykułu twierdzi, że postsekularyzm czy kryzys sekularyzmu mają w Europie Zachodniej dość zasadniczy związek z rzeczywistością wielokulturowości.

Słowa kluczowe:

wielokulturowość, sekularyzm, Europa Zachodnia, religia

Zasady cytowania

Modood, T. (2022). Sekularyzm i wielokulturowość – wzajemnie połączone wyzwania polityczne. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (26), 36–50. https://doi.org/10.21697/CSP.2022.26.1.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.