Opublikowane: 2023-12-29

Uprawnienia/prawa, godność i demokracja liberalna. Na marginesie tekstu Kardynała Gerharda Müllera "The Popes as Guardians of human dignity"

Bogdan Szlachta
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2023.27.1.04

Abstrakt

Pojęcie godności człowieka było już szeroko dyskutowane. Kardynał Gerhard Müller ponownie zwrócił się do tej kategorii, aby wyjaśnić jej znaczenie dla refleksji katolickiej, podkreślić jej rolę w nauczaniu papieży XX wieku i wydobyć ją na światło dzienne w związku z narastającymi sporami dotyczącymi możliwości/zasadności „poprawiania natury ludzkiej”. Historycy myśli politycznej interesują się tymi sporami i postrzegają je – o ile są one prowadzone w oparciu o kategorie wypracowane głównie w refleksji zachodniej – nie jako nowe, ale raczej osadzone w dawnych polemikach, odwołujące się do starych podejść, zwłaszcza tych, które są panujące dzisiaj. Celem niniejszego artykułu, na tle wspomnianej dysputy, jest ukazanie zasadniczych napięć pomiędzy dominującą tradycją liberalną – która, jak podnosi artykuł, jest heterogeniczna – a podejściem preferowanym przez papieży.

Słowa kluczowe:

godność człowieka, filozofia, teologia

Zasady cytowania

Szlachta, B. (2023). Uprawnienia/prawa, godność i demokracja liberalna. Na marginesie tekstu Kardynała Gerharda Müllera "The Popes as Guardians of human dignity". Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (27), 63–89. https://doi.org/10.21697/CSP.2023.27.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.