Opublikowane: 2020-05-12

Tortury, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz nadużycie prawa międzynarodowego

Ronald J. Rychlak
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2020.24.1.23

Abstrakt

W 2014 r. Komitet Przeciwko Torturom Organizacji Narodów Zjednoczonych uznał, że rozpatrywanie przez Watykan spraw związanych z wykorzystywaniem seksualnym z udziałem katolickich księży stanowi tortury zgodnie z prawem międzynarodowym. Grupa ofiar złożyła nawet petycję do Międzynarodowego Trybunału Karnego oskarżając papieża Benedykta XIV i innych urzędników Kościoła o „zbrodnie przeciwko ludzkości” i wezwała ich do ścigania za rzekomą rolę w zbrodniach. Nie broniąc sprawców nadużyć, dokument ten dowodzi, że zidentyfikowane przypadki nie spełniają norm prawnych, które zgodnie z prawem międzynarodowym stanowią tortury lub zbrodnie przeciwko ludzkości. Podczas gdy osoby, które są winne nadużyć, powinny zostać ukarane, ani oni, ani urzędnicy Kościoła, którzy się z nimi rozprawili (lub nie zrobili tego), są odpowiedzialni za tortury lub zbrodnie przeciwko ludzkości. Argumenty przeciwne zostały przedstawione w złej wierze.

Słowa kluczowe:

gwałt, Kościół Katolicki, molestowanie nieletnich, tortury

Zasady cytowania

Rychlak, R. J. (2020). Tortury, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz nadużycie prawa międzynarodowego. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (24), 116–141. https://doi.org/10.21697/CSP.2020.24.1.23

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.