Opublikowane: 2020-05-27

Okrucieństwa Państwa Islamskiego przeciwko kobietom i dziewczętom oraz potrzeba odpowiedzi na nie

Ewelina U. Ochab
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2020.24.1.24

Abstrakt

Od 2014 r. Daesh dopuszcza się masowych okrucieństw wobec ludności Syrii i Iraku i nie tylko, a zwłaszcza przestępstw wymierzonych w mniejszości religijne w Syrii i Iraku. Obejmowały one okrucieństwa wymierzone w kobiety i dziewczęta, w tym gwałt, wykorzystywanie seksualne i niewolnictwo seksualne oraz wiele innych. Niemniej jednak bojownicy Daesh nie są ścigani za takie przestępstwa przeciwko kobietom i dziewczętom, a ich (nieliczne) postępowania prowadzone są wyłącznie za przestępstwa związane z terroryzmem. Artykuł analizuje wykorzystanie przez Daesh gwałtu i przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt. Tekst rozważa niektóre dowody użycia gwałtu i przemocy seksualnej w konflikcie, a zwłaszcza w studium przypadku ludobójstwa w Daesh. Następnie bada niezbędne zmiany, które należy wprowadzić, aby rozwiązać ten problem. Obejmuje to analizę tego, jakie środki prawne podjęto do tej pory, aby postawić sprawców Daesh przed wymiarem sprawiedliwości, a zwłaszcza ich okrucieństwa wobec kobiet i dziewcząt.

Słowa kluczowe:

Daesh, gwałt, przemoc seksualna, ludobójstwo, odpowiedzialność

Zasady cytowania

Ochab, E. U. (2020). Okrucieństwa Państwa Islamskiego przeciwko kobietom i dziewczętom oraz potrzeba odpowiedzi na nie. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (24), 142–154. https://doi.org/10.21697/CSP.2020.24.1.24

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.