Opublikowane: 2024-09-02

Magazyn kryminalny „997” jako przyczynek do mediatyzacji tematyki kryminalnej

Krzysztof Grzegorzewski
Kultura-Media-Teologia
Dział: Artykuły i rozprawy
https://doi.org/10.21697/kmt.2024.58.05

Abstrakt

Celem opracowania jest analiza i prezentacja procesu remediacji (przetworzenia) tematyki kryminalnej ujętej w dokumentacji policyjnej do postaci telewizyjnego magazynu publicystycznego. Zadania tego po raz pierwszy podjął się w 1986 r. Michał Fajbusiewicz, inicjując produkcję magazynu kryminalnego „997”. Autor opracowania bada i opisuje proces powstawania programu, począwszy od analizy dokumentacji policyjnej jako materiału wyjściowego, przez wszystkie etapy produkcji telewizyjnej, takie jak: tworzenie materiałów filmowych w postaci rekonstrukcji zdarzeń, szeroko rozumiany wywiad dziennikarski, przygotowanie scenariusza programu po rejestrację studyjną. W dalszej części autor odpowiada na pytania, w jaki sposób „997” przyczynił się do mediatyzacji (ściślej: „telewizualizacji” tematyki kryminalnej w dyskursie medialnym, a także jakie były jej cele i skutki.

Słowa kluczowe:

Telewizja, mediatyzacja, kryminalistyka, policja, magazyn policyjny, publicystyka, Michał Fajbusiewicz, Telewizja Polska

Pobierz pliki

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.