Opublikowane: 2020-07-29

Finansowanie mezzanine jako interesująca alternatywa pozyskiwania kapitału

Adam Włodarczyk
"Młody Jurysta" Czasopismo Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/mj.6737

Abstrakt

Finansowanie mezzanine należy do niekonwencjonalnych metod finansowania. Wykorzystuje instrumenty hybrydowe i może przybierać różnorakie formy. W jego ramach występuje zarówno element dłużny, jak i kapitałowy. Charakterystyczne dla niego jest podporządkowanie wierzytelnościom głównym, dzięki czemu podmiot finansowany nie pogarsza swojej zdolności do zaciągania innych długów. Ta okoliczność wiąże się jednak z większym ryzykiem ponoszonym przez inwestora, który w zamian za to, dzięki tzw. equity kicker, będzie oczekiwał naturalnie wyższej stopy zwrotu niż przy tradycyjnych metodach finansowania. Adresatami finansowania mezzanine są podmioty rozwijające się bądź w trudnej sytuacji finansowej, które posiadają potencjał do wypracowywania zysków w przyszłości. Mezzanie zalicza się do rodzaju private equity. Rozwiązanie to przewiduje wiele korzyści dla partycypujących stron, w tym także podatkowe, wynikające ze strategii rule shopping. Może znaleźć zastosowanie w wielu branżach, m.in. w bankowości. Główną motywacją do skorzystania z niego może być chęć obniżenia kuponu odsetkowego towarzyszącego innym metodom finansowania.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Włodarczyk, A. . (2020). Finansowanie mezzanine jako interesująca alternatywa pozyskiwania kapitału. "Młody Jurysta" Czasopismo Studentów I Doktorantów Wydziału Prawa I Administracji UKSW, (1), 26–34. https://doi.org/10.21697/mj.6737

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.