Opublikowane: 2021-12-12

Kilka uwag o osobie prokurenta

Aleksandra Gawrysiak-Zabłocka
"Młody Jurysta" Czasopismo Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/mj.9488

Abstrakt

W istotę prokury wpisane jest wielkie zaufanie jakim mocodawca darzyć powinien prokurenta, wszak ten szczególny pełnomocnik umocowany jest do dokonywania wszelkich czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a negatywne konsekwencje nieroztropnych działań prokurenta dotkną samego przedsiębiorcę. W konsekwencji art. 1092 KC stanowi, że prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Przepisy KC nie  zawierają jednak żadnych ograniczeń dotyczących przeszłości – w tym kryminalnej - kandydata na prokurenta. Natomiast z innych regulacji wynika, że uprzedni prawomocny wyrok sądu (skazujący za przestępstwo albo orzekający zakaz pełnienia funkcji) jest prawnie relewantny w kontekście prokury. Przepisy te znajdują się w różnorodnych aktach prawnych, różny jest zakres ich regulacji i skutki. Nie jest przy tym jasna aksjologia takich a nie innych rozwiązań, co powodować może dezorientację wśród przedsiębiorców.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Gawrysiak-Zabłocka, A. . (2021). Kilka uwag o osobie prokurenta. "Młody Jurysta" Czasopismo Studentów I Doktorantów Wydziału Prawa I Administracji UKSW, (2), 3–13. https://doi.org/10.21697/mj.9488

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.