Polski Przegląd Stosunków Międzynarodowychjest rocznikiem poświęconym zagadnieniom dotyczącym szeroko pojętych stosunków międzynarodowych i dziedzin pokrewnych. Czasopismo powstało w 2011 roku. Na jego łamach publikowane są artykuły w języku polskim (do każdego z nich dołączone jest streszczenie w języku angielskim) i w językach obcych (wraz ze streszczeniem w języku polskim).
This journal provides immediate open access to its content on the principle that making research freely available to the public supports a greater global exchange of knowledge.
Recenzenci w latach 2011-2016:
Tomasz Błaszczak (Kowno)
Jakub Czepek (Olsztyn)
Dominika Harasimiuk (Warszawa)
Danuta Kabat-Rudnicka (Kraków)
Karol Karski (Warszawa)
Marcin Kałduński (Toruń)
Krzysztof Kania (Toruń)
Ekaterina Koldunova (Moskwa)
Andrej Kreutz (Calgary)
Ewa Popławska (Warszawa)
Przemysław Saganek (Warszawa)
Anna Solarz (Warszawa)
Jan Szumski (Warszawa)
Andrzej Marcin Suszycki (Poczdam)
Mariusz Wołos (Kraków)
Vita Zagórowska (Warszawa)
Zgodnie ze standardami określonymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego redakcja wprowadza procedurę zwalczania zjawisk określanych jako „ghostwriting” oraz „guest authorship”. („Ghostwriting” to sytuacja, w której ktoś wniósł wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych wpublikacji; „guest authorship” to sytuacja, w której udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji). W związku z tym redakcja wprowadza następujące zasady:
1) Autorzy publikacji powinni ujawnić wkład poszczególnych osób w powstanie publikacji (z podaniem afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji), przy czym główną odpowiedzialność za ujawnienie wskazanych danych ponosi składający opracowanie.
2) W przypadku stwierdzenia zjawisk typu „ghostwriting” oraz „guest authorship” redakcja dokumentuje te przypadki oraz powiadamia o tym fakcie odpowiednie instytucje.
3) W przypadku finansowania badań wykorzystanych w publikacji autor zobowiązany jest podać źródło finansowania.
4) Składając tekst do publikacji autor oświadcza, że posiada pełne prawa autorskie do tekstu, który nie był nigdy wcześniej publikowany oraz wyraża zgodę na wprowadzenie poprawek redakcyjnych, a także publikację artykułu na stronie internetowej Polskiego Przeglądu Stosunków Międzynarodowych
##plugins.themes.libcom.moreread##
The „Russian World”: the blurred notion of protecting Russians abroad 103
Multilateralizm i bilateralizm w polskiej polityce zagranicznej 1923-1925 35
Przepisy IV Konwencji haskiej z 1907 r. w świetle wojny powietrznej 33
Abortion: a look into the perspective of privacy rights and decision-making autonomy 31