Opublikowane: 2023-02-03

Synodalność szansą zmiany osób doświadczonych acedią

Jarosław Pakuła
Warszawskie Studia Pastoralne
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/wsp.2021.1.02

Abstrakt

Osoby doświadczone acedią zmagają się z duchową oziębłością, która powo- duje trudności w przeżywaniu wiary i relacji międzyludzkich. Przejawami takiego stanu ducha są: zniechęcenie, frustracja, pragnienie ciągłej zmiany i pusty aktywizm. Ich trudności skonfrontowane z synodalnością, która w swoim założeniu jest rozumiana jako proces duchowego wzrostu przez wspólne podążanie. Zakłada doświadczenie pełnego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła może pomóc im w przeżywania wiary oraz pogłębieniu relacji międzyludzkich. Środkami służącymi procesowi przemiany zawar- tymi w synodalności są: pogłębienie relacji z Bogiem, doświadczenie komu- nii braterskiej i przeżywanie rozeznawania duchowego. Ich zastosowanie w praktyce może być skutecznym środkiem pomocy dla osób dotkniętych acedią, przyczyniając się do nawrócenia i pojednania z bliźnimi.

Słowa kluczowe:

synodalność, acedia, zniechęcenie, frustracja, aktywizm, komunia, dialog, rozeznawanie, szansa na wyzwolenie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pakuła, J. (2023). Synodalność szansą zmiany osób doświadczonych acedią. Warszawskie Studia Pastoralne, 51(1), 31–61. https://doi.org/10.21697/wsp.2021.1.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.