Opublikowane: 2023-12-19

Biblijne korzenie błogosławieństw

Piotr Domański
Warszawskie Studia Pastoralne
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/wsp.2021.4.03

Abstrakt

Błogosławieństwo na przestrzeni lat zmieniało się nie tylko w formie ze- wnętrznej, ale nade wszystko ludzie na przestrzeni wieków zupełnie inaczej rozumieli sens tych sakramentaliów. Stary Testament w którym znajdu- jemy źródło błogosławieństw pokazuje, że błogosławieństwo ma charakter pragmatyczny. Ludzie błagają o przychylność Boga, aby uzyskać dla siebie konkretną korzyść materialną. Nowy Testament, interpretuje błogosławień- stwo przede wszystkim jako dobro duchowe dla wierzących. Ten wielki przewrót w rozumieniu słowa „błogosławieństwo” dokonywał się przez wieki i trudno określić bezpośrednią granicę w pojmowaniu tego Bożego daru. Niezmiennym jednak pozostaje, że począwszy od pierwszych ludzi, aż do dzisiaj ludzie nieustannie proszą o przychylność Boga i Jego łaskawość. Celem tego artykułu jest ukazanie pochodzenia tego znaku przez analizę tekstów biblijnych i sposobu działania Boga w tych obrzędach. Ukazane zostanie również podejście ludzi do błogosławieństw.

Słowa kluczowe:

błlogosławieństwo, kapłan, lud, szczęście, opieka, modlitwa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Domański, P. (2023). Biblijne korzenie błogosławieństw. Warszawskie Studia Pastoralne, 54(4), 57–71. https://doi.org/10.21697/wsp.2021.4.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.