Opublikowane: 2023-12-29

Nauczanie Jana Pawła II a paradoksy prawa do życia w międzynarodowym dyskursie praw człowieka

Jorge Nicolás Lafferriere
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2023.27.1.05

Abstrakt

Prawo do życia odgrywa unikalne i nadzwyczajne znaczenie w międzynarodowym prawie ochrony praw człowieka. Jednocześnie jednak prawo to boryka się z nowymi zagrożeniami i sprzecznościami. W niniejszym artykule omówię paradoksy dotyczące momentu, w którym rozpoczyna się prawna ochrona istoty ludzkiej; tendencji dostosowywania punktu początkowego życia do interesów biotechnologicznych; manipulacji językiem, jak również relatywizacji prawa do życia i roszczeń do usprawiedliwiania aborcji i eutanazji jako wymogu prawa do życia. Przedstawię ocenę tych paradoksów w świetle Magisterium Jana Pawła II i zakończę omówieniem czterech oznak nadziei i zaangażowania w odniesieniu do ochrony prawa do życia, które pojawiają się na początku XXI wieku.

Słowa kluczowe:

Jan Paweł II, prawo do życia, aborcja, eutanazja

Zasady cytowania

Lafferriere, J. N. (2023). Nauczanie Jana Pawła II a paradoksy prawa do życia w międzynarodowym dyskursie praw człowieka. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (27), 90–109. https://doi.org/10.21697/CSP.2023.27.1.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.