Opublikowane: 2021-08-27

Język w służbie walki ideologicznej i politycznej. Instrumentalizacja terminu islamofobia

Piotr Ślusarczyk
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2021.25.1.05

Abstrakt

Artykuł analizuje pojęcie „islamofobii” w dyskursie politycznym, społecz­nym i naukowym. Łączy w sobie wkład z dziedzin nauk politologii religii, pragma­tyki językowej i komunikacji społecznej, aby udowodnić, że termin „islamofobia” używany w różnych kontek­stach jest pozbawiony wartości poznawczej ze względu na jego dwuznaczność, nierównowagę semantyczną i charakter pejoratywny. Autor bada problem instytucjonalizacji terminu „islamofobia”.

W aspekcie praktyki międzynarodowej Autor wskazuje, że Organizacja Współpracy Islamskiej dąży do wzmocnienia egzekwowania zakazu „dyskredytowania islamu” na forum ONZ i Unii Europejskiej. Analizuje także wykorzystanie tego terminu przez autorytarny reżim R. Erdogana. Tłem refleksji są następujące kwestie aksjologiczne: wolność słowa, rozdział religii od państwa, prawo do krytykowania społecznych przejawów religijności oraz islamska doktryna społeczna.

Słowa kluczowe:

islam, Islamofobia, manipulacja językowa, wolność słowa

Zasady cytowania

Ślusarczyk, P. (2021). Język w służbie walki ideologicznej i politycznej. Instrumentalizacja terminu islamofobia. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (25). https://doi.org/10.21697/CSP.2021.25.1.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.