Opublikowane: 2020-05-27

Dlaczego prawa w ASEAN i poza nim są złe: Krytyka podstaw uniwersalnych praw człowieka

D. Brian Scarnecchia
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2020.24.1.21

Abstrakt

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) to pole bitewne, teatr podczas, jak to określił Papież Franciszek, „wojny światowej”, gdzie ścierają się prawa człowieka, namiastki praw i wartości azjatyckie. Ludzie próbują uciec od starej azjatyckiej dyktatury, a jednocześnie odeprzeć nową ideologiczną kolonizację. Część Pierwsza artykułu przedstawia krótki opis powstania ASEAN oraz jego mechanizmów praw człowieka. W Części Drugiej zbadano, czy pierwotne aksjomatyczne zestawienie praw człowieka albo iteracja praw człowieka oparta na genomie ludzkim lub też kantowskie podstawy mogą uzasadniać prawa człowieka, a jeśli nie, to czy odniesienie do ludzkiej duszy stworzonej na obraz Boga razem z jej prawem naturalnym może uzasadniać projekt praw człowieka, sformułowany zgodnie z takim celem i zamysłem, jakie sądy uznają w prawach naturalnych spotykanych we wszystkich ekosystemach przyrody. W Części Trzeciej stwierdza się, że niektóre aspekty doktryny zaufania publicznego, tj. zasada naturalnego zastosowania i zasada ostrożności, są analogiczne do zasad prawa naturalnego, a jako że „księga natury jest jedna”, wymienione zasady prawa ochrony środowiska mogą pomóc prawnikom w uznaniu teorii odpowiedzialności prawa naturalnego w celu promowania i ochrony autentycznych praw człowieka. Na koniec autor proponuje, aby w stosownych przypadkach katolickie organizacje pozarządowe zwracały się do niematerialnych rzeczywistości, Boga i ludzkiej duszy, jako do solidnych podstaw praw człowieka, jak również aby rozpowszechniały podczas krajowych, regionalnych i międzynarodowych wydarzeń teorię odpowiedzialności prawa naturalnego opartą na zasadach prawa ochrony środowiska w celu promowania i ochrony autentycznych praw człowieka.

Słowa kluczowe:

ASEAN, Azja, ochrona środowiska, prawa człowieka, prawo naturalne

Zasady cytowania

Scarnecchia, D. B. (2020). Dlaczego prawa w ASEAN i poza nim są złe: Krytyka podstaw uniwersalnych praw człowieka. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (24), 65–103. https://doi.org/10.21697/CSP.2020.24.1.21

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.