Opublikowane: 2021-08-27

„Wolny rynek” przemytu migrantów i jego implikacje dla polityki migracyjnej UE

Łukasz Kaczmarczyk
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2021.25.1.04

Abstrakt

Celem artykułu jest ekonomiczna analiza motywacji i sposobów działania przemytników oraz migrantów poprzez weryfikację hipotezy stanowiącej, że zwalczanie nielegalnego przemytu migrantów jest niezwykle trudne ze względu na wzajemne korzyści czerpane przez uczestników transakcji zawieranych na rynku usług wspierających migracje. Dodatkowo korzyści te wynikają z systematycznego ograniczania ryzyka nadużycia praw człowieka w trakcie migracji pod wpływem czynników rynkowych i technologicznych. Czynniki ekonomiczne decydują o wysokim poziomie zdolności dostosowawczych rynku przemytu migrantów do stosowanych instrumentów polityki migracyjnej, nie tylko przez elastyczne ceny, ale także przez przerzucanie kosztów na migrantów. W rezultacie zaostrzona polityka migracyjna Unii Europejskiej może doprowadzić do pogorszenia przestrzegania standardów praw człowieka w procesie przemytu migrantów.

Słowa kluczowe:

Unia Europejska, prawa człowieka, polityka migracyjna, przemyt migrantów

Zasady cytowania

Kaczmarczyk, Łukasz. (2021). „Wolny rynek” przemytu migrantów i jego implikacje dla polityki migracyjnej UE. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (25). https://doi.org/10.21697/CSP.2021.25.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.