Data publikacji : 2021-03-30

Wiralizacja i wirtualizacja liturgii? Studium przypadku transmisji Mszy św. w czasie pandemii

Dział: Artykuły

Abstrakt

Pandemia koronawirusa wywarła ogromny wpływ na życie wielu społeczeństw. Ograniczenia dotknęły również liturgii – źródła, z którego wypływa moc Kościoła. W wielu miejscach świata dostęp do tego źródła został ograniczony lub wręcz zagrodzony przez obostrzenia władz cywilnych. Wydawane przez biskupów zalecenia zawierały często propozycję, aby parafie ze swoich świątyń transmitowały w mediach społecznościowych niedzielną Mszę św. Niniejsze studium przypadku jednej polskiej diecezji (poznańskiej) pokazuje skalę zjawiska transmisji. Duża ich liczba, nawet z małych parafii, świadczy o potrzebie identyfikacji wiernych z własną parafią. Autor przekonuje, że Kościół umiał zareagować na sytuację kryzysową, dokonując swoistej „rewizji” duszpasterskiej. Jego zdaniem konieczna jest jednak formacja odbiorców, by zażegnać niebezpieczeństwo wiralizacji i wirtualizacji liturgii.

Słowa kluczowe

transmisje Mszy św. ; wirtualność ; wiralność ; media społecznościowe ; archidiecezja poznańska


Szczegóły
Bibliografia
Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Szczepaniak, M. (2021). Wiralizacja i wirtualizacja liturgii? Studium przypadku transmisji Mszy św. w czasie pandemii. Collectanea Theologica, 91(1), 133-154. https://doi.org/10.21697/ct.2021.91.1.06

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Przepisy dotyczące praw autorskich w czasopiśmie Collectanea Theologica zawarte są w Ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych. W periodyku stosowane są także zasady dotyczące dobrych praktyk autorskich i wydawniczych, zawarte w Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego, opracowanym przez Komisję do spraw etyki w nauce Polskiej Akademii Nauk.


Wydawnictwo Naukowe UKSW
ul. Dewajtis 5, domek nr 2
01-815 Warszawa
email: wydawnictwo@uksw.edu.pl
tel. +48 22 561 88 35
O platformie:
Copyright 2019 by UKSW
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP
O systemie