Opublikowane: 2024-06-28

Instrukcja „Studia prawa kanonicznego w świetle reformy procesu małżeńskiego”. Pomoc czy bariera w procesie?

Tomasz Gałkowski
Ius Matrimoniale
Dział: Rozprawy i artykuły
https://doi.org/10.21697/im.2023.35.1.06

Abstrakt

Celem reformy procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa było skrócenie czasu oczekiwania na ostateczny wyrok. Miała temu służyć rezygnacja z II instancji, wprowadzenie processus brevior coram episcopo czy nawet możliwość przeprowadzenia procesu wobec tylko jednego sędziego. Poza elementami strukturalnymi papież wskazał na konieczność bliższej asystencji przez osoby bezpośrednio i pośredni zatrudnione w szeroko pojmowaną działalność sądową. Z tym wiążą się ich kwalifikacje i znajomość prawa kanonicznego. W artykule zostały przedstawione zalety i niedociągnięcia procesu kształcenia pracowników sądownictwa przedstawione w Instrukcji „Studia prawa kanonicznego w świetle reformy procesu małżeńskiego”.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Gałkowski, T. (2024). Instrukcja „Studia prawa kanonicznego w świetle reformy procesu małżeńskiego”. Pomoc czy bariera w procesie?. Ius Matrimoniale, 35(1), 179–205. https://doi.org/10.21697/im.2023.35.1.06

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.