Opublikowane: 2021-06-15

Osobowość niedojrzała a zdolność do wyrażenia zgody małżeńskiej. Wpływ rodziny pochodzenia na kształtowanie dojrzałości osoby

Emilia Zyskowska
Ius Matrimoniale
Dział: Rozprawy i artykuły
https://doi.org/10.21697/im.2021.32.1.05

Abstrakt

Wiele spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest prowadzonych z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej (kan. 1095 n. 3 KPK/83). W znacznej części przypadków małżeństwo zostaje uznane za nieważne z powodu niedojrzałej osobowości jednej lub obu stron, która sprawia, że nupturienci od samego początku nie są w stanie podjąć podstawowych obowiązków małżeńskich. Każdy przypadek powinien zostać jednak rozpatrzony bardzo ostrożnie, ponieważ punkt osiągnięcia dojrzałości jest jedynie umowny, a kształtowanie osobowości trwa całe życie.
Artykuł ma na celu omówienie możliwych uwarunkowań osobowości niedojrzałej, kształtowanej przez rodzinę pochodzenia. Rodzina kształtuje podstawowe zręby osobowości dziecka, m.in. system postaw i potrzeb, sposoby ich zaspokajania oraz niezwykle ważny mechanizm samooceny. Dzieci wychowujące się w rodzinach dysfunkcyjnych podlegają wpływowi stresogennych i patogennych czynników, stanowiących źródło głębokich urazów psychicznych, powodujących zmiany w strukturze osobowości oraz problemy emocjonalne i zaburzenia w zachowaniu.

Słowa kluczowe:

osobowość, dojrzałość, rodzina pochodzenia, zgoda małżeńska

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zyskowska, E. (2021). Osobowość niedojrzała a zdolność do wyrażenia zgody małżeńskiej. Wpływ rodziny pochodzenia na kształtowanie dojrzałości osoby. Ius Matrimoniale, 32(1), 87–105. https://doi.org/10.21697/im.2021.32.1.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.