Opublikowane: 2023-07-12

Fundacja rodzinna a spółka z o.o. – próba porównawcza wybranych instytucji

Marcin Pomieciński
"Młody Jurysta" Czasopismo Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/mj.12569

Abstrakt

Celem artykułu jest próba porównania kapitału zakładowego spółki z o.o. z funduszem założycielskim przewidzianym w fundacji rodzinnej, nowej instytucji wprowadzonej ustawą z 26.1.2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. z 2023 r., poz. 326), w szczególności z perspektywy funkcji gwarancyjnej. Autor, stosując metodę dogmatyczno-prawną, w pierwszej części artykułu opisuje czym jest funkcja gwarancyjna kapitału zakładowego w spółce z o.o.. W drugiej części przedstawia przepisy ustawy o fundacji rodzinnej zestawiając je z relewantnymi regulacjami k.s.h. Autor dochodzi do konkluzji, że fundusz założycielski nie spełnia swojej funkcji gwarancyjnej na podobnym poziomie jak kapitał zakładowy w spółce z. o.o. i sygnalizuje potrzebę jej rozwinięcia na poziomie ustawowym.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pomieciński, M. (2023). Fundacja rodzinna a spółka z o.o. – próba porównawcza wybranych instytucji. "Młody Jurysta" Czasopismo Studentów I Doktorantów Wydziału Prawa I Administracji UKSW, (1), 31–44. https://doi.org/10.21697/mj.12569

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.