Opublikowane: 2020-12-31

Spółka komandytowa jako podatnik CIT

Aleksandra Wójcicka
"Młody Jurysta" Czasopismo Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/mj.9016

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i włączenia do zakresu przedmiotowego tej ustawy spółek komandytowych. Jest to niewątpliwie duża reforma w funkcjonowaniu tego typu spółek osobowych. Wiąże się ze swoistym podwójnym opodatkowaniem, ponieważ następuje ono najpierw na poziomie spółki, a następnie, na poziomie wspólników. Ustawodawca kierował się chęcią optymalizacji podatkowej i uszczelnieniem systemu podatkowego, co w przypadku spółek komandytowych wydaje się powodem wątpliwym. Spółki komandytowe wybierane są bowiem najczęściej do prowadzenia tzw. biznesów rodzinnych. Konieczność dostosowywania modeli rozliczeń do nowych przepisów wiąże się z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorców, co może zniechęcać do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tego typu spółki. Czas pokaże, czy powody, którymi kierował się legislator były słuszne i czy poprawiły warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wójcicka, A. . (2020). Spółka komandytowa jako podatnik CIT. "Młody Jurysta" Czasopismo Studentów I Doktorantów Wydziału Prawa I Administracji UKSW, (4), 19–33. https://doi.org/10.21697/mj.9016

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.