Opublikowane: 2018-05-05

Społeczno-gospodarcze przesłanki ograniczeń obrotu nieruchomościami rolnymi

Jan Stoksik
"Młody Jurysta" Czasopismo Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/mj.2018.2.02

Abstrakt

Artykuł niniejszy zawiera syntetyczny przegląd szczególnych regulacji prawnych w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi w UE oraz w Polsce. W zamyśle autora stanowić ma wprowadzenie do problematyki ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi, stosowanych w wielu krajach UE. W Polsce ograniczenia te reguluje od 2003 r. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Akt ten, w obecnym stanie prawnym, nasuwa jednakże wiele zastrzeżeń oraz wątpliwości interpretacyjnych, także w zakresie zgodności z przepisami prawa traktatowego UE. Tych ostatnich zarzutów nie ustrzegły również inne kraje członkowskie UE, w tym także kraje nowo przyjęte. Wielość przesłanek, które uzasadniały wprowadzenie ograniczeń w obrocie ziemią rolniczą sprawiła, że KE zdecydowała się na wydanie wytycznych w sprawie warunków dopuszczalności ograniczeń w nabywaniu ziemi rolniczej przez cudzoziemców. Pozwoli to niewątpliwie na uelastycznienie obrotu ziemią w UE z jednej strony, z drugiej zaś, na lepszą ochronę ziemi rolniczej, jako podstawowego środka produkcji w rolnictwie.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Stoksik, J. (2018). Społeczno-gospodarcze przesłanki ograniczeń obrotu nieruchomościami rolnymi. "Młody Jurysta" Czasopismo Studentów I Doktorantów Wydziału Prawa I Administracji UKSW, (2), 7–19. https://doi.org/10.21697/mj.2018.2.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.