Publié le: 2019-03-09

Kuria diecezjalna uczestnikiem powszechnego obrotu prawnego?

DARIUSZ WALENCIK
Prawo Kanoniczne
Rubrique: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/pk.2019.62.1.02

Résumé

W artykule omówiono zagadnienia związane z uczestnictwem kurii diecezjalnej w powszechnym obrocie prawnym regulowanym przez prawo polskie. Na podstawie analizy obowiązujących norm prawnych popartych poglądami orzecznictwa i doktryny w artykule udzielono odpowiedzi na pytanie: czy kuria diecezjalna może uczestniczyć w obrocie prawnym, a jeśli tak, to w jakim zakresie?
Przedstawione w artykule analizy prowadzą do wniosku, że kuria diecezjalna (w Kościołach Wschodnich - eparchialna) jest jednostką organizacyjną (jednostką wewnętrzną) diecezji (w Kościołach Wschodnich - eparchii) lub Kościołów partykularnych prawnie zrównanych z diecezją i jest aparatem pomocniczym biskupa diecezjalnego (lub osób prawnie z nim zrównanych). Kuria diecezjalna nie jest osobą prawną, choć zarówno prawo kanoniczne, jak i polskie zakłada możliwość przyznania jej osobowości prawnej.
Kuria diecezjalna nie jest właścicielem nieruchomości, nie posiada zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych, a także zdolności do bycia stroną w postępowaniu sądowym i zdolności do czynności w postępowaniu sądowym (z jednym wyjątkiem) oraz nie ponosi nieograniczonej odpowiedzialności. Organ ten nie jest więc ani "podmiotem ustawowym", ani "osobą prawną o ograniczonej zdolności prawnej", choć może być pracodawcą i zakładem pracy, tj. placówką zatrudnienia, w której świadczona jest praca. Jedynie na gruncie prawa pracy, o ile jest pracodawcą, może posiadać zdolność sądową i zdolność do czynności sądowych, co nie jest równoznaczne z przyznaniem kurii diecezjalnej zdolności prawnej.
Kuria diecezjalna jako jednostka organizacyjna (jednostka wewnętrzna) nie może być odrębnym podmiotem podatkowym. Natomiast jako naczelna instytucja diecezjalna może być, za zgodą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, płatnikiem składek ubezpieczeniowych za duchownych - księży diecezjalnych zatrudnionych w tej instytucji. Nie może jednak pełnić funkcji zastępczej. Kuria diecezjalna nie jest organem diecezji jako osoby prawnej. Jest to zespół instytucji i urzędów kościelnych pozostających w dyspozycji biskupa diecezjalnego (organu diecezjalnego), utworzonych dla zaspokojenia potrzeb wiernych danej diecezji.

Télécharger des fichiers

Règles de citation

WALENCIK, D. (2019). Kuria diecezjalna uczestnikiem powszechnego obrotu prawnego?. Prawo Kanoniczne, 62(1), 25–51. https://doi.org/10.21697/pk.2019.62.1.02

##plugins.themes.libcom.share##


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##