Opublikowane: 01-09-2018

Wczesnobizantyński system podatkowy w świetle wybranych relacji hagiograficznych

Ireneusz Milewski
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2018-028

Abstrakt

W tekście poddano analizie wybrane relacje dotyczące obciążeń fiskalnych spoczywających na mieszkańcach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego w V i VI wieku. Dwie z nich dotyczą niewypłacalności podatników. W takim przypadku liderzy lokalnych społeczności (w tej roli widzimy cieszących się powszechnym uznaniem eremitów) udawali się nierzadko do stolicy, aby na dworze cesarskim prosić o częściową ulgę, odroczenie terminu płatności lub nawet o całkowite umorzenie podatku. W analizowanych przekazach czytamy o opłatach spoczywających na kolonach oraz o podatku pogłównym obciążającym eremitów i mnichów, w V wieku nadal uznawanych przez ustawodawcę za ludzi świeckich (stąd też brała się niechęć poborców, aby w takich przypadkach przydzielać immunitety podatkowe). Ostatnia analizowana relacja, przekaz Cyryla ze Scythopolis, to opis podróży palestyńskiego mnicha Saby na dwór cesarski w Konstantynopolu celem uzyskania anulowania zobowiązań podatkowych spoczywających na mieszkańcach Palestyny, zrujnowanej wskutek powstania Samarytan (z lat 529-530).

Słowa kluczowe:

późna starożytność, późnoantyczna i wczesnobizantyńska gospodarka, pieniądz, podatki, hagiografia wczesnobizantyńska

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Milewski , I. (2018). Wczesnobizantyński system podatkowy w świetle wybranych relacji hagiograficznych. Studia Gdańskie, 43, 87–95. https://doi.org/10.26142/stgd-2018-028

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.