Opublikowane: 30-12-2019

Początek transformacji ustrojowej w Polsce na łamach polskiego wydania „L’Osservatore Romano”

Janusz Szulist
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2019-032

Abstrakt

Procesy społeczne zainicjowane w 1989 roku w Europie Wschodniej – również w Polsce, skąd pochodził Jan Paweł II – znalazły odzwierciedlenie na łamach wydania polskiego „L’Osservatore Romano”. W czasopiśmie watykańskim znajdują się przemówienia, opisy spotkań, komentarze do wydarzeń w ojczyźnie Papieża z perspektywy Stolicy Apostolskiej. Zasadniczym przesłaniem wypowiedzi papieskich było umocnienie nadziei, stanowiącej silę napędową przemian. Możność realnego wpływu obywateli na gospodarkę i politykę podnosi poziom odpowiedzialności za państwo, skoncentrowane wokół urzeczywistniania dobra wspólnego. Kościół, dla którego kryterium działania jest zachowanie zasady personalizmu, czyni z człowieka przedmiot nadzwyczajnej troski w perspektywie przyrodzonej i w wieczności. Prezentowane w niniejszym artykule wydarzenia pogrupowano w trzech kategoriach: wypowiedzi papieskie skierowane do rodaków, spotkania z politykami oraz wznowienie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Na skutek transformacji ustrojowej Polska stała się równoprawnym partnerem w kontekście przemianach zachodzących w skali światowej.

Słowa kluczowe:

Jan Paweł II, „L’Osservatore Romano”, transformacja ustrojowa, osoba, nadzieja, rozwój

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Szulist, J. (2019). Początek transformacji ustrojowej w Polsce na łamach polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Studia Gdańskie, 45, 263–281. https://doi.org/10.26142/stgd-2019-032

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.