Opublikowane: 2024-12-05

Lekcja religii w szkole w Polsce w czasach powojennych i współczesnych. Rys historyczny

Sławomir Kielczyk
Warszawskie Studia Pastoralne
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/wsp.2022.4.02

Abstrakt

Celem artykułu było przypomnienie w jaki sposób traktowano nauczanie religii w polskiej szkole po II wojnie światowej, w okresie reżimu komuni- stycznego oraz po roku 1991.
Na przestrzeni wieków szkolne nauczanie religii w Polsce ulegało rożnym przeobrażeniom w zależności od czasu oraz sytuacji eklezjalnej i społeczno-

-politycznej kraju. Pomimo trudnej sytuacji politycznej, zwłaszcza w okresie zaborów, zawsze jednak nauczanie religii katolickiej w Polsce, znajdowało się w wykazie szkolnych przedmiotów nauczania. Wyjątek stanowią czasy po II wojnie światowej. W czasach PRL-u nauczanie religii katolickiej zostało wyrzucone z polskich szkół. Religię władza traktowała instrumentalnie. Kiedy władza chciała osiągnąć określone cele polityczne, wówczas religia znajdowała miejsce w szkole, natomiast, gdy nastąpiła, w pojęciu władzy, względna stabilizacja, rugowano ją z polskich szkół. Taka sytuacja miała miejsce kilka razy w latach 1945-1990. Czyniono to w sposób podstępny, etapami, odnosiło się do wybranych szkół. nie licząc się z wolą rodziców, dzieci i młodzieży oraz duchowieństwa, wyrzucił naukę religii z polskich szkół. Nie bez znaczenia była też lojalność nauczycieli religii wobec władzy ludowej lub jej brak. Przywołane treści pozwalają wysnuć tezę, że dzisiejsze czasy, w kontekście traktowania lekcji religii w szkole, przypominają czasy powojenne. Jak na razie, metodą małych kroków, podważa się zasadność nauczania religii w szkole.

Słowa kluczowe:

religia, szkolne nauczanie religii, szkoła, katecheza

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kielczyk, S. (2024). Lekcja religii w szkole w Polsce w czasach powojennych i współczesnych. Rys historyczny . Warszawskie Studia Pastoralne, 58(4), 33–76. https://doi.org/10.21697/wsp.2022.4.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.