Opublikowane: 2023-11-15

Logocentrism of the Liturgy as Presented by Joseph Ratzinger/Benedict XVI

Bogusław Migut
Collectanea Theologica
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ct.2023.93.4.12

Abstrakt

Logocentryzm należy uznać za najbardziej charakterystyczny rys myśli teologicznej Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Logocentryzm został tutaj ukazany jako główna zasada teologii liturgii, tak w wymiarze kosmicznym, historiozbawczym, jak i konkretnej celebracji liturgicznej. W opracowaniu wskazano też, że logocentryzm, będąc zwornikiem teologicznej myli Ratzingera jest nie tylko podstawą pełnego rozumienia liturgii, ale też jej ważnego miejsca w teologii systematycznej. W liturgii kosmicznej, sięgającej stworzenia, Logos jest zasadą wszystkich rzeczy i Liturgiem wszechświata. Z kolei Logos Wcielony jest Liturgiem historii zbawienia i eschatologii. On też sprawuje liturgię Kościoła, konkretną celebrację liturgiczną, czyniąc z niej logikē latreia (Rz 12,1), a tym samym miejsce przemiany serca człowieka, a przez to przemiany świata.

Słowa kluczowe:

Logos stworzenia, Wcielony Logos, Ofiara zastępcza, kult chrześcijański, logikē latreia, Joseph Ratzinger, Benedykt XVI

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Migut, B. (2023). Logocentrism of the Liturgy as Presented by Joseph Ratzinger/Benedict XVI. Collectanea Theologica, 93(4), 229–249. https://doi.org/10.21697/ct.2023.93.4.12

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.