Opublikowane: 2020-10-06

Braterstwo w nauczaniu papieża Franciszka

Wojciech Kućko
Collectanea Theologica
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ct.2020.90.3.06

Abstrakt

Czas pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 był okazją do postawienia na nowo wielu pytań, dotyczących relacji międzyludzkich. W tym kontekście Papież Franciszek próbuje podjąć terapię braterstwem, aby „globalizacji obojętności” skutecznie i konsekwentnie przeciwstawiać „globalizację braterstwa i solidarności”. Celem artykułu jest ukazanie istoty braterstwa w nauczaniu papieża Franciszka w kontekście nauczania Kościoła katolickiego. W artykule zostają przedstawione biblijne korzenie braterstwa, a także jego inklinacje w magisterium Soboru Watykańskiego II i kolejnych papieży. Reinterpretacja terminu „braterstwo” w myśli Franciszka obejmuje: „mistykę braterstwa”, jego charakter międzyreligijny i społeczny, globalne braterstwo na płaszczyźnie bioetyki i ekologii oraz powiązanie z „teorią przeciwieństw” (niem. Gegensatz), którą papież zaczerpnął od R. Guardiniego.

Słowa kluczowe:

braterstwo, braterstwo uniwersalne, etyka, Franciszek, Gegensatz, mistyka braterstwa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kućko, W. (2020). Braterstwo w nauczaniu papieża Franciszka. Collectanea Theologica, 90(3), 123–162. https://doi.org/10.21697/ct.2020.90.3.06

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.