Opublikowane: 2023-03-13

Ideological and Intertextual Relations Between the Targum Isaiah and the Gospel of John

Mirosław Wróbel
Collectanea Theologica
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ct.2023.93.1.04

Abstrakt

W niniejszym artykule autor poszukuje odpowiedzi na pytania: Czy istnieją związki ideowe i intertekstualne pomiędzy Targumem Izajasza a Ewangelią św. Jana? Czy tradycje zawarte w targumach mogły mieć wpływ na nauczanie Jezusa z Nazaretu i na Apostołów? W artykule targumy najpierw zostają ukazane w ich żydowskim i chrześcijańskim kontekście. Następnie autor zwraca uwagę na recepcję i znaczenie księgi Izajasza dla wspólnoty żydowskiej i dla wspólnoty Janowej. W sposób szczególny akcentuje on użycie tej księgi w liturgii synagogalnej i w Ewangelii Janowej. Autor ukazuje także nowe perspektywy interpretacyjne dla wybranych tekstów Janowych w świetle tekstów zawartych w Targumie Izajasza. Analizuje on relację Memra–Logos, mesjańską tożsamość Janowego Jezusa, znaczenie Abrahama w relacji do synów Izraela, znaczenie chwały Bożej, tożsamość cierpiącego Sługi JHWH, Jezusa jako Nowej Świątyni oraz zastosowanie formuły ego eimi w formie absolutnej. Autor zachęca do dalszych szczegółowych badań nad wpływem tradycji targumicznych na nauczanie Jezusa i na chrystologię czwartej Ewangelii.

Słowa kluczowe:

Targum Izajasza, Ewangelia Janowa, intertekstualność, Memra, Mesjasz, ego eimi

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wróbel, M. (2023). Ideological and Intertextual Relations Between the Targum Isaiah and the Gospel of John. Collectanea Theologica, 93(1), 85–102. https://doi.org/10.21697/ct.2023.93.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.