Opublikowane: 2022-12-23

A Theological Perspective on the Phenomenon of Creation in Transgenic Art

Anna Justyna Pędrak
Collectanea Theologica
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ct.2022.92.4.03

Abstrakt

Bioart lub sztuka transgeniczna to nowa i szybko rozwijająca się forma działań artystycznych wykorzystująca techniki inżynierii genetycznej w celu stworzenia nowej, unikalnej formy życia. W artykule zostaje podjęty temat kreacji i manipulacji życiem na przykładzie trzech typów projektów sztuki transgenicznej: prac Eduardo Kaca, performance i tworzenia organizmów półżywych. Głównym celem artykułu jest przedstawienie zjawiska bioartu na tle fundamentalnych treści dogmatycznych dotyczących stworzenia i człowieka, a następnie wyciągnięcie teologicznych wniosków. Poruszane kwestie dotyczą granic międzygatunkowych, ingerowania bioartystów w życie oraz miejsca człowieka w świecie. Analiza i namysł o takim charakterze ukazuje transcendentalny charakter życia w aspekcie jego stworzoności w odniesieniu do Boga, stawia na pierwszym miejscu fundamentalne prawdy, nawiązuje do terminologii teologiczno-biblijnej oraz ukazuje antropologię teologiczną jako najwłaściwsze miejsce dla zrozumienia istoty życia.

Słowa kluczowe:

bioart, życie, stworzenie, Stwórca, antropologia teologiczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pędrak, A. J. (2022). A Theological Perspective on the Phenomenon of Creation in Transgenic Art. Collectanea Theologica, 92(4), 93–120. https://doi.org/10.21697/ct.2022.92.4.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.