Opublikowane: 2019-03-09

Stosowanie procedury rozwiązywania małżeństw na korzyść wiary w Kongregacji Nauki Wiary w latach 2001-2006

RAFAŁ KAMIŃSKI
Prawo Kanoniczne
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/pk.2019.62.1.07

Abstrakt

W opracowaniu dokonano analizy przepisów materialnych i proceduralnych, wydanych w 2001 roku przez Kongregację Nauki Wiary „Normae Potestas Ecclesiae de conficiendo processu pro solutione vinculi matrimonialis in favorem fidei”.

Przepisy te, mają zastosowanie do nieuregulowanych w Kodeksie prawa kanonicznego przypadków, w których możliwe jest rozwiązanie małżeństwa niesakramentalnego, stosując przywilej wiary (privilegium fidei).

Powyższa sytuacja dotyczy małżeństw zawartych przez strony, z których przynajmniej jedna nie jest ochrzczona, jeśli one miałyby być rozwiązane, celem zawarcia nowego związku sakramentalnego, po przyjęciu chrztu przez jedną ze stron i niedopełnienia po przyjęciu go przez obojga. Przypadki takie muszą zostać poddane Biskupowi Rzymskiemu, który po badaniu dokonanym przez kompetentnego biskupa, a następnie przez Kongregację Nauki Wiary, osądza według swojej pasterskiej roztropności, czy węzeł małżeński ma być rozwiązany czy też nie. 

            Wspomniana Dykasteria Kurii Rzymskiej, dla procedowania w poszczególnych przypadkach wydawała normy proceduralne, które ulegały na przestrzeni lat modyfikacjom, uwzględniającym zmieniające się okoliczności życia. Ostatni z dokumentów z roku 2001, został poddany w niniejszym opracowaniu szczegółowej analizie.

W tym celu uwzględniono zarówno aspekty materialne jak i proceduralne przepisów zawartych w dokumencie oraz sposób ich aplikacji w pierwszych latach po ich promulgacji.

Po zaprezentowaniu założeń i zakresu stosowania obowiązujących norm Potestas Ecclesiae, dokonano analizy poszczególnych etapów procedury adiministracyjnej, zarówno w fazie diecezjalnej, jak i na szczeblu Stolicy Apostolskiej.

W ostatnim punkcie publikacji, zawarte zostały dane statystyczne, ukazujące praktykę stosowania norm Potestas Ecclesiae, na przestrzeni kilku pierwszych lat po ich wejściu w życie.

Słowa kluczowe:

Normy Potestas Ecclesiae, favor fidei, rozwiązanie małżeństwa na korzyść wiary, przywilej, dyspensa, Kongregacja Nauki Wiary.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

KAMIŃSKI , R. (2019). Stosowanie procedury rozwiązywania małżeństw na korzyść wiary w Kongregacji Nauki Wiary w latach 2001-2006 . Prawo Kanoniczne, 62(1), 157–181. https://doi.org/10.21697/pk.2019.62.1.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.