Opublikowane: 2017-06-16

Zapowiedzi małżeństw o różnej przynależności kościelnej

BOLESŁAW DÙLLEK
Prawo Kanoniczne
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/pk.2015.58.2.04

Abstrakt

Zapowiedzi małżeństw dotyczących osób o różnej przynależności kościelnej sięgają XVIII wieku. Od tego czasu kwestia ta regulowana była przez prawo partykularne, które w dużej mierze było uwarunkowane prawem cywilnym. Do tej pory został sformułowany tylko jeden dokument o charakterze ogólnym, który koncentruje się na tym temacie – Kodeks Pio-Benedyktyński. Kodyfikacja Jana Pawła II nie wspomina o omawianym problemie. W Polsce omawiany problem pojawia się w Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przygotowania do małżeństwa w Kościele katolickim oraz w Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski w sprawie opieki duszpasterskiej nad małżeństwami o odmiennych związkach kościelnych. Nie dają jednak jasnych wskazówek, ale wskazówki, z których można wywnioskować pewne normy postępowania. Być może przygotowywana obecnie nowa Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o małżeństwie w Kościele katolickim ureguluje tę kwestię szczegółowo.

Słowa kluczowe:

małżeństwa mieszane, zapowiedzi małżeńskie, historia prawa kanonicznego

Pobierz pliki

Zasady cytowania

DÙLLEK, B. (2017). Zapowiedzi małżeństw o różnej przynależności kościelnej. Prawo Kanoniczne, 58(2), 47–56. https://doi.org/10.21697/pk.2015.58.2.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.