Opublikowane: 2016-09-20

Dylematy wokół ustawy kanonicznej (II) – bonum commune czy communionis

TOMASZ GAŁKOWSKI
Prawo Kanoniczne
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/pk.2015.58.4.05

Abstrakt

Autor rozważa możliwość akceptacji dobra wspólnego jako elementu wewnętrznego ustawy do ustawy kanonicznej. Przedstawia rozumienie dobra wspólnego w filozofii i naukach społecznych oraz w nauce społecznej Kościoła. Wskazuje na wypowiedzi Pawła VI i Jana Pawła II, którzy mówili o dobru wspólnym we wspólnocie Kościoła. Autor stwierdza, że istnieje możliwość akceptacji dobra wspólnego jako elementu ustawy kanonicznej. Odwołuje się w tym do Tomasza z Akwinu i jego rozumienia dobra wspólnego jako wspólnej przyczyny celowej działania. Istotą dobra wspólnego jest bonum communionis. Tak rozumiane dobro wspólne nie traci swojego miejsca w definicji ustawy kanonicznej, gdyż, jak stwierdził Jan Paweł II posłuszeństwo normom kanonicznym przyczynia się do wzrostu wspólnoty kościelnej.

Słowa kluczowe:

lex canonica, bonum commune (communionis)

Pobierz pliki

Zasady cytowania

GAŁKOWSKI, T. (2016). Dylematy wokół ustawy kanonicznej (II) – bonum commune czy communionis. Prawo Kanoniczne, 58(4), 43–65. https://doi.org/10.21697/pk.2015.58.4.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.