Opublikowane: 16-12-2021

Pobożność jako cnota relacyjna wg św. Tomasza z Akwinu

Piotr Roszak , Tomasz Gutowski
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2021-006

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza rozumienia pobożności w myśli św. Tomasza z Akwinu jako cnoty i daru. Najpierw zostanie przedstawione rozumienie pobożności jako cnoty moralnej o charakterze relacyjnym, będącej dla Akwinaty ochotnym nastawieniem woli człowieka na służbę Bogu. Znaczenie tej cnoty można odkryć w zestawieniu z inną cnotą, będącą częścią sprawiedliwości, mianowicie z pietyzmem, dzięki któremu oddaje się należną cześć rodzicom i ojczyźnie. To odniesienie do pietyzmu nabiera znaczenia w kontekście rozważań nad darem pietyzmu jako nowym poziomie relacji człowieka z Bogiem, który jest Ojcem wszystkich ludzi. Na koniec zostanie ukazany związek daru pietyzmu z błogosławieństwem cichych, a więc z łagodnością będącą właściwą postawą wobec gniewu, którą Tomasz odczytuje nie jako słabość, ale siłę człowieka kształtującego swoje wybory nie pod przymusem uczuć, lecz w wolności.

Słowa kluczowe:

etyka cnoty, dary Ducha Świętego, religijność, pobożność, łagodność, błogosławieństwa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Roszak, P., & Gutowski, T. (2021). Pobożność jako cnota relacyjna wg św. Tomasza z Akwinu. Studia Gdańskie, 48, 93–103. https://doi.org/10.26142/stgd-2021-006

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.